Ad Spot

Excellence in education

By Staff
Honorable Mention
3.0 or above grade point average
Bay Springs: Charles Alexander Hall.
Carthage: James J. Atchley, Jennifer M. Beckham, Jessica Brumfield, Kimberly Michelle Coghlan, Lori Cumberland, Jennifer Belk Eanes, Adrienne K. Flowers, Larissia Wilcher Goss, Dewonna Maria Grayson, Kimberly D. Griffin, Donald Bruce Harmon, Jamie Rochelle Jenkins, Alma Criddle Jolly, Dee Jolly, Krystol Y. McCool, Stephanie Sones Mills, Chassidy W. Minshew, Jon Mooney, Michael Moore, Candace Mullen, Dexter C. Nettles, William Joseph Page, Jewett Dewayne Perkins, John E. Petty, Betty J. Robinson, Jenna Sims, Jenni Evans Sims, Dusty Vowell, Andrea E. Walker and Lameshia LaTrice Wilder.
Chunky: Andrew L. Cooley, James S. Cress, Jane Goodin Eaves and Crystal A. Reynolds.
Collinsville: Jason Kelly Alford, Nono J. Autman, Corina LeAnn Cornell, Billy Mack Kinard and Kenneth C. Penson.
Conehatta: Marquis Tywyane Longmire, Leslie Ann Patrick, Mary Beckham Rash, Rhonda Belle Thomas, Terrance Williamson and Kristen L. Willis.
Decatur: Karen L. Adams, Jackie D. Avant, Natalie Black, Christopher T. Carson, Lindsey Cheatham, Kody Comans, Michael L. Cotton, Candy R. Gibson, Roy Green, Melvin Thomas Hodges, LaTonya Annikia Hoye, Jennifer A. Pace, Matthew L. Purvis, Ricardo Robinson, Michael Parkes Roland, Sonji Thomas Rose, Brandi Stamper Smith, Matthew Wayne Smith, Thomas Scott Walton, Stacey Mann York and Claudia Zynosky-Sharpling.
Forest: Dwayne Anderson, Chad T. Austin, William C. Barber, Ashley N. Brown, Narja E. Bryce, Sharon S. Burks, Todd Christopher Butler, Krystin D. Cahoon, Misty Tashina Clark, Joshua D. Cooper, Kimberley LaClere DeBoer, Jennifer M. Emmons, Erica L. Hall, Heather Lauren Hanks, Susan Marie Harris, Cory Hayes, Jonathan Andrew Huff, Daniel P. Kennedy, Deborah Lang, Andrew L. Latham, Laura L. McMillan, April Ormond, Erica Ramage Riser, Rusty Russell, JoAn McCraw Shelley, Shanda Felina Shepard, Colin D. Smith, Kristie Spivey, Trilandra L. Ware, Donna Hutchinson Wedgeworth, Virginia K. Wolf and Freddie Woods.
Hickory: Bryant S. Boulton, April S. Bufkin, Pamela C. Clemons, Keith A. Curry, Melissa C. Johnson, Michael C. Johnson, Anthony J. McMillan, Janice Sessions Sadler, Jennifer Strebeck, Samantha A. Styburski, Kristie Latoya Temple, Devona Nicole Thomas and Brenda M. Todd.
Lake: Jennifer N. Hunt, Jenne White McElhenney, Timothy Morgan, George Jeffery Parks, Shannon Michelle Towner and Becky Posey Wolf.
Lawrence: Lucas Carr, Kasey L. McMillan, Jeffrey Scott Pates and Laura Shook.
Little Rock: Kyle B. Chaney, Jeremy M. Jones and Tanya Dearman Oliver.
Louin: April Sims Goodson and Rebecca Ross.
Louisville: Bradie L. Aman, Cynthia Cobb Ball, Steven Corey Blackwell, Marcus L. Coburn, Shundrieka S. Colter, Courtney C. Cummins, Robert Eaves, Robert L. Finch, Cynthia M. Fleming, Miranda Y. Ford, Jacob Fulton, Stephanie Gillett, Kristy Clay Gillis, Cylesha Hardin, Tyler Harris, Kayla L. Jernigan, Kelli E. Linch, Ray Mayo, Rose Steele Miller, Desiree L. Parker, Tara K. Phillips, Dishan Prior, James T. Rogers,
Johnnie Goss Seward, Rachel G. Smith, Cory F. Stanton, Allison Paige Sullivan, Cortney J. Sullivan, Justin Thompson, Katy D. Thompson, Arrion V. Triplett, Linda Cooper Triplett, Takeisha N. Triplett, Nathan Curtis Trosper, Miranda Kitchens Watson, Miranda R. Welch, Faith H. Whitfield and Charles B. Wood.
Meridian: Lottie Woulard Arrington, Angela Goodwin Betts, Sherry Wright Clark, Karen Brandi Robinson, Tammy Skinner and Christopher D. Thomas.
Newton: Colt Collins, Chris Comans, Leslie Crenshaw, Stacey L. Davis, Amanda Nickole Dean, D'ante Maurice English, Shalytha Payne Evans, Jason E. Frith, Larcenyer Hester, Billy Johnson, Malithia Shaunte Jones, Martha McWhorter Mangrum, Dedria Hillman Mitchell, Stewart V. Payne, Sharon N. Rabon, Virginia Robinson, Lindsey Colter Shaw, Myriam Romero St. Clair, Melinda Hulsey Walker, C. Louise Wallace, Melissa Williamson, April Wilson and Carl Lee Wilson.
Noxapater: Martha Boswell, Chris M. Byrd, Kimberly M. Cook, Kristen L.
Persons and Justin A. Wilkes.
Philadelphia: Matthew Allen Baldridge, Jennie Battle, Melinda Marie Ben, Dustin Boswell, Brandi Anthony Brewer, Felisa Griffin Burnside, Colt Stuart Callahan, Ashley Conn Carter, Hope Posey Chunn, Denitra Cole, Ella Mae King Crocker, Carrie Cumberland, Stephen Roy Curtis, Derek W. Dunn, Raquel Elaine Farmer, Jonathan Griffin, Krystal Beckham Griffin, Adrienne N. Holmes, Monica Renee Isaac, Jason G. Jones, Kevin Michael Langley, Natasha Hardy Lewis, Willie Patrick Macon, Ryan McCann, Jeremy W. McNair, Lavisa Moore, Susan Leanne Moore, Trinity Morris, Shirley Norris Nash, Lacey Jo Nelson, Barry C. Nowell, Ashley L. Ogletree, Nina
Roach, Michael D. Robertson, Robert D. Routh, Kenny Cartez Rush, Mary Shannon, Carrie E. Shrock, Heather Barrett Strait, Melissa Moore Tindol, Joseph Byron Tullos, Shayla Kellianne Vaughn, Lindsey Williams and Jonni D. Wilson.
Preston: Derick Jerome Donald, Travis T. Madison and Cristina L. Shackelford.
Rose Hill: Kristin N. Harris.
Sebastopol: Joe Scott Breedlove.
Stonewall: Natalie Renee Chapman.
Union: Debra Knight Agent, Deborah Ruddick Blais, Travis Boone, Amy Duncan Burgin, Emily Chesney, Jessica Crenshaw, Justin Carby, Christopher L. Gordon, Tommy Lee Hollingsworth, Sandy Keene, Hayley Cheatham Knight, Robin Leach, Heather Rosanna Lewis, Lindsay S. McDaniel, Aaron McElfish, Teresa Renee Parker, Bruce W. Sharp, Kelly Smith Sperandeo, Krissy M. Thornton, Timothy Warren and Kittie C. Wilson.
Walnut Grove: James E. Denson, Ardria Harris, Kathleen Moore Hogue, Laura J. Mills and Joshua S. Turner.

Franklin County

Cattlemen convene for annual banquet

Belgreen Bulldogs

Belgreen hires football coach for fledgling program

News

City approves temporary fire department promotions

Franklin County

Commission decides to request bids for elevator maintenance

News

Whimsical window art brightens RPL

Belgreen Bulldogs

Belgreen gets football coach

Franklin County

Martin Luther King commemorative march takes place in downtown Russellville

Franklin County

New district attorney swears in

Franklin County

Cattlemen’s Association prepares for annual meeting

News

Russellville Public Library director speaks at Book Lovers meeting

Franklin County

Vina native returns to hometown church to share her story

Franklin County

Couple continues annual Christmas jail ministry

News

City officials reflect on old year, look toward new

Franklin County

MLK march returns to Russellville this year, set for Jan. 16

News

Council approves additional funding for Cramer Children’s Center

Franklin County

2022 REVIEW: Big news stories shape Franklin County

News

State association names RMS principal as middle school principal of year

News

REB plans customer appreciation event

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2022, Madeline Cooper

Galleries

Faces of Franklin County: A Walk Thru Bethlehem

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2021, Lily Pounders

Features

Distinguished Through the Decades: 2020, Bailey Bolton

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2019, Elizabeth Pierce

Franklin County

District attorney Joey Rushing prepares as retirement nears

x