NAS Meridian holds winging' ceremony

By Staff
special to The Star
Nov. 22, 2002
There will be a Naval aviator designation ceremony today, at 3:30 p.m., in the chapel at Naval Air Station Meridian.
The Naval aviator designation ceremony is not required by regulations, but has emerged as a U.S. Navy tradition.
It marks the culmination of nearly two years of specialized training, which has prepared these officers for the aerial combat and carrier operations earning each the title of "Naval aviator" and the right to wear the coveted "Wings of Gold."
The guest speaker will be Capt. Mark Needler, commander of Training Air Wing 1.
The class carrier-qualified Nov. 3-4 in the T-45C "Goshawk" and the T-2C "Buckeye" on board the USS John F. Kennedy (CV-67) and earned Navy "E for Excellence" designations for bombing accuracy during Advanced Strike Training.
Sixteen U.S. Navy and Marine Corps pilots will receive their wings:
Lt. j.g. James Bell, USNR, who was named to the Commodore's List during Primary Flight Training and earned one Navy "E" designation;
1st Lt. Ben Brousil, USMCR, who earned one Navy "E" designation;
Lt. j.g. Laurie Coffey, USNR;
Lt. j.g. John Kollar IV, USNR, who earned three Navy "E" designations;
Ensign Charles MacCallum, USNR;
Lt. j.g. Andrew McGinly;
Lt. j.g. Jamison McIlvain, USNR, who earned VT-9's "Top Hook" honors for superior performance during carrier
qualification;
Lt. j.g. Steven Mondy, USNR, who earned two Navy "E" designations;
Lt. j.g. George Ortiz, USNR, who was selected as VT-9's Student of the Month for November 2001 during Intermediate Flight Training and earned seven Navy "E" designations;
Ensign Christopher Penn, USNR, who prior to his commissioning and flight training, served as an Aviation Anti-Submarine Warfare Operator aboard H-3 and H-60 helicopters from 1992-1998;
Lt. j.g. Adam Rosensweet, USNR, who earned two Navy "E" designations;
Lt. j.g. Anthony Scigliano, USNR, who was named to the Commodore's List during Primary Flight Training and earned five Navy "E" designations;
1st Lt. Andrew Simmons, USMCR, who earned one Navy "E" designation;
Lt. j.g. Larry Smith, USNR, who was named to the Commodore's List during Primary Flight Training. He earned two Navy "E" designations and was named "Best at the Boat" during his carrier qualification evolution;
Ensign Shannon Weeks, USNR; and
Lt. j.g. Frank Weisser III, USNR.

Franklin County

Republican primary run-off election for county commission seats takes place April 16

News

Historic Roxy Theatre celebrates 75th Anniversary with upcoming entertainment

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Mark Dunbar

Franklin County

Franklin County makes seven drug trafficking arrests

Galleries

Why Knot car show cruises into downtown Russellville

News

Get free weather radio at VFDs

Franklin County

PCHS FBLA hosts Little Miss Dream Girl Pageant

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Johnnie Pounders

Features

Sam Warf: From Tennessee to the White House and beyond

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Mousey Brown

News

Russellville First Baptist Church receives historical marker

Franklin County

PROGRESS 2024: Meeting a higher standard – Russellville High School JROTC

News

RCS BOE announces new superintendent  

News

Miss Dream Girl Pageant names winners

Franklin County

First Metro Bank hosts FAME Girls’ Ranch donation drive

News

PCHS holds annual Shelby Grissom Memorial Fashion Show

Franklin County

PROGRESS 2024: VFW Post 5184 – ‘No One Does More For Veterans’

Features

Supporting students’ futures

Features

Red Bay Garden Club discusses amaryllis planting

Franklin County

UA announces local students for fall 2023 President’s, Dean’s, graduation lists

News

School news

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Troy Oliver

Franklin County

Appropriations bill passes, allots more than $3 million for new Russellville library/multipurpose center 

Franklin County

Franklin County Cattlemen’s Association names Cattleman of the Year 

x