PHOTOS: NWSCC Phil Campbell campus presents ‘Shrek the Musical’

Northwest Shoals Community College Phil Campbell campus presented “Shrek the Musical.”

Cast included: Shrek, Avery Guinn; Adult Fiona, Sara McCracken; Donkey, Eliyon Cooper; Lord Farquaad, CJ Hamm; Dragon, Kylia Hosford; Pinocchio, MacKenzie Britton, Sugar Plum Fairy/Gingy, Courtney Posey; Papa Ogre/Papa Bear/Guard/Dead Knight/DuLoc Greeter, Briley Palmer; Mama Ogre/Wicked Witch/DuLoc/Dancer/Tap Dancing Rat, Makenzie Galloway; Young Shrek/Baby Bear, Shaler Stone; King Harold/Guard/Dead Knight/Dwarf, Acy Evan Davis; Young Fiona/Peter Pan, Layla Rush; Teen Fiona/Tap Dancing Rat/Exploding Bird/Fiona Body Double, Lisa Valentine; Three Blind Mice, Tap Dancing Rat, DuLoc Greeter, Meredyth Galloway; Queen Lillian/Three Blind Mice, DuLoc/Greeter, Ashleigh Berry; Mama Bear, DuLoc Greeter, Katelyn Mardis; Thelonious/Captain of the Guards, Luis Lucas; Fairy Godmother, Harley Carter; Three Little Pigs/DuLoc Greeter/Pied Piper/Guard, Eli Mouser; Three Little Pigs/DuLoc Greeter, Elizabeth Cannon; Three Little Pigs, Katie Shackleford; Mad Hatter/Baishop/DuLoc Greeter, Antonio Santamaria; Ugly Duckling/Tap DaduLoc Greeter/Guard/ncing Rat/Three Blind Mice, Brooke Cartony; Big Bad Wolf, Tommy Quinn; Greeter Mascot/DuLoc Greeter/Guard/Dead Knight, John Linley; Red Riding Hood/Tap Dancing Rat/Dancing Skeleton, Lynnlee Montgomery; Goldilocks/Tap Dancing Rats/Dancing Skeleton, Kennedy Bevis; White Rabbit/Tap Dancing Rat/Dancing Skeleton, Addisyn Rogers.

Crew included: Stage Manager/Tech/Dragon Puppeteer, Nicholas Pounders; Tech/Dragon Puppeteer, Jayden Padilla; Tech/Dragon Puppeteer, Abigail McDonald; Lighting Tech, DaKota Galloway; Lighting Tech, Lacey Parker; Music Director, Gene Anne Gifford; Costumer, Trish Campbell; Choreographer, Lisa Valentine; Director, Jonathon Romero.

Cast member awards: Most improved, Katelyn Mardis; most artistic, CJ Hamm; longest hours, Antonio Santamaria; most committed, Katie Shackleford; most versatile, Kylia Hosford; fastest learner, Brooke Cartony; outstanding tech, Nick Pounders; outstanding dancer, Ashleigh Berry; best character portrayal, Eli Cooper; best ensemble, Courtney Posey; best facial expressions, Lynlee Montgomery; team player, Addisyn Rogers; outstanding youth dancer, Kennedy Bevis; biggest break, Sara McCracken; most outstanding, Avery Guinn.

News

US-43 traffic lights in front of Walmart malfunctioning

News

Ivey announces $500,000 grant to improve Red Bay water lines

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Eric Reason

News

Community Spirit Bank welcomes new employee

News

Pilgrim’s sponsors Russellville Public Library summer reading program

Franklin County

First ‘Canada Phil’ visits Phil Campbell, adds sign to post

Features

National scholarship propels one Russellville student into Ivy League

Belgreen

Belgreen presents ‘Beauty and the Beast’

News

RCS Education Foundation holds annual banquet

Franklin County

Partnership Banquet highlights Franklin County accomplishments

News

50th Phil joins PC signpost

Franklin County

PROGRESS 2024: Veteran Spotlight – Jerry Fancher

News

RHS ranks 21/386 for Alabama high schools in U.S. News & World Report

News

RHS FLBA students compete at state

Galleries

RMS students perform ‘Aladdin’

Franklin County

PHOTOS: NWSCC Phil Campbell campus presents ‘Shrek the Musical’

News

Russellville Main Street welcomes new executive director

News

BTCPA announces final production of season

News

Wynette Grammy finds home at Red Bay Museum

Franklin County

Northwest Shoals receives $1.3M to enhance rural healthcare education

Galleries

PHOTOS: RHS Musical Theatre presents ‘The Wizard of Oz’

Franklin County

Northwest Regional Library announces audiobooks by mail program

Franklin County

Republican primary run-off election for county commission seats takes place April 16

News

Historic Roxy Theatre celebrates 75th Anniversary with upcoming entertainment

x