Ad Spot

List of candidates in municipal elections:

By Staff
Editor's note: Here is a list of candidates in the upcoming municipal elections from selected counties in East Mississippi. Candidates are listed as: D – Democratic Party, R – Republican Party, I – Independent. The party primaries are set for May 1 with any runoffs slated for two weeks later. The General Election will be held June 5.
Clarke County
Quitman
Mayor: Tommy Blackburn-D (incumbent), Fred H. Blackledge-I.
Ward 1: Joe Eddie Brooks-D (incumbent)
Ward 2: Carol Smith-D, Oscar "Jock" Young-D (incumbent).
Ward 3: Helen Ann Beeman-R (incumbent), Bill G. Clark-D, J.A. "Charlie" Livingston-I.
Ward 4: Joe Poytress-R (incumbent), Lavon Wade-D.
At large: Robert Donald-I, Anntwinet McCarty-D.
Stonewall
Mayor: Ardell Covington-R, A.D. Gilbert-D (incumbent), Lois Underwood-D.
Aldermen at large: Ruby Arrington-D, Ricky Carpenter-D, Maxie Combest-D, Roslyn Dew-R, James Johnson Jr.-R, Kathy Kemp-D, Jake Williams-R.
Shubuta
Mayor: Clyde Brown-D (incumbent), Everett Heidelberg-D, Matthew Skidmore-D.
At large aldermen: Oscar Blakley Jr.-D (incumbent), Rosco Jones-D (incumbent), Jeanie McDonald-D (incumbent), Charles McFarland-D (incumbent), Mary Alice Morgan-D, Bob Owens Jr.-D.
Enterprise
Mayor: Mike Gunn-R (incumbent), Larry Murray-R, Vernon Robinson-I.
At large aldermen: Hosea Burns-I, Jay Carruth-R, Gerald Covington-R, Lisa Melton Horne-R, Hazle Lee-R, Brenda Lord-R.
Pachuta
Mayor: Terry Fettinger-I (incumbent).
At large aldermen: Keith Bogan-I, Shirley Johnson-I, Alton Lightsey-I, Dot Lightsey-I, J.P. Richardson-I
Kemper County
DeKalb
Mayor: Homer Hall Jr.-I, and Joe VanDevender-I.
Ward 1 Alderman: Johnny Rush-I.
Ward 2 Alderman: James W. Craig-I, and Jack Harrison-I.
Ward 3 Alderman: Hershel P. Barefield-I.
Ward 4 Alderman: Clark Adams-I.; Richard Hall-I.
Ward 5 Alderman: Keith Barnes-I (incumbent), Jimmy White-I, and John M. Creekmore-I.
Scooba
Mayor: Glenn Williams-I (incumbent), and Ed Nave-D
Ward 1 Alderman: Allen Wimberly-I (incumbent).
Ward 2 Alderman: Willie Dew-I (incumbent)-I.
Ward 3 Alderman: Jane Marie Williams-I (incumbent).
Ward 4 Alderman: Chris Collins-I.
Ward 5 Alderman: Kenneth Kingery-I.
Lauderdale County
Marion
Mayor: Malcolm Threatt-I (incumbent) and Mack L. Walters Jr.-I.
Aldermen (all run as independents at large): William R. Baldner, Ruth Threatt Bouder, George "Denny" Bryan (incumbent), Gayland Frazier, Elvis Hudson, Luther Jones (incumbent), Bobbie Sherrod and Joel F. Wagner III.
Meridian
Mayor: John Robert Smith-R (incumbent), Bill McBride-I, Wally Hudnall-R, Charlie Haynes-I, and William Hugh Johnson.
Ward 1 City Councilman: George Thomas-R (incumbent).
Ward 2 City Councilman: Mary A.B. Perry-D (incumbent).
Ward 3 City Councilman: Barbara Henson-R (incumbent) and Lee Fryery-I.
Ward 4 City Councilman: Jesse E. Palmer Sr.-D (incumbent) and John Nelson Jr.-I.
Ward 5 City Councilman: Bobby R. Smith-R (incumbent) and Todd Vallot-I.
Neshoba County
Philadelphia
Mayor: Rayburn Waddell-R (incumbent).
Ward 1: James T. Breelove-R, Harlan Majure-D.
Ward 2: Richard E. Smith-R, Roy White-D.
Ward 3: Ronnie Jenkins-D.
Ward 4: Bobbie Seales Jackson-D, Rev. Norman Nash-D.
At large: Janice Payne-R.
Newton County
Decatur
Mayor: David Griffin-R (incumbent) and Hampton Gardner-R.
Ward 1 Alderman: Michael Miller-D, Billy Todd-I and Mikel Denson-R.
Ward 2 Alderman: Chris Spears-D (incumbent) and Mark Buntyn-D.
Ward 3 Alderman: Eleanor Russell-D (incumbent).
Hickory
Mayor: Wayne Griffith-R (incumbent)
Ward 1 Alderman: Tommy Nichols-D (incumbent)
Ward 2 Alderman: Marcus Fielder-D (incumbent)
Ward 3 Alderman: John Brand-R (incumbent)
Ward 4 Alderman: Roy White-R (incumbent)
Ward 5 Alderman: Carolyn J. Burks-R
Newton
Mayor: Hamp Beatty-D (incumbent) and Andre Lang-D
Ward 1 Alderman: Michael Hillie-D (incumbent) and Sammie Jean Jones-D
Ward 2 Alderman: Murry Weems-D
Ward 3 Alderman: Charles Love-D (incumbent)
Ward 4 Alderman: David Carr-D (incumbent)
Ward 5 Alderman: Tom Brand-D (incumbent) and Terry McKinion-D
Union
Mayor: Max Sessums-D (incumbent), Jack Nelson Jr.-D and Burma Pierce-D
Ward 1 Alderman: L.B. Adkins-D (incumbent) and Ricky Sistrunk-D
Ward 2 Alderman: John Graham-D (incumbent) and Rex Germany-D
Ward 3 Alderman: Mattie Boler-D (incumbent) and Kenny Slaughter-D
Ward 4 Alderman: Bobbye McElroy-D (incumbent), Kevin Carter-D.
Ward 5 Alderman: Wayne Welch-D (incumbent) and Herman R. Adkins-D
Wayne County
Waynesboro
Mayor: Arthur Lee Nored-D, Alvin Pickens-D, Paul Waller Jr.-D, Ken Williams-R, Marshall B. Wood (incumbent).
Ward 1: Melissa Bowen (incumbent), Tracy Brown-D.
Ward 2: Joe Grimley-D, Leslie Steve Walker-D.
Ward 3: Arbuties Taylor, Tammie Wilson (incumbent).
Ward 4: Arthur Wayne Longmire-D, Johnny Gray (incumbent).
At large: Joe Taylor-D, Larry Charles Williamson-D, Mary Joyce Woodson-D (incumbent).

Franklin County

CDC authorizes COVID-19 vaccine for children

News

Russellville celebrates freedom at Jam on Sloss Lake Monday

News

RFD responds to downtown structure fire

Franklin County

Franklin County 4-H announces horse club, summer day camps

Franklin County

Sweet T’s Meat & Greet celebrates grand opening

Franklin County

Bank Independent launches School Share

Franklin County

First Metro Bank reaches nearly 2,000 local students through financial literacy efforts

Franklin County

County votes in primary runoff

News

Kids, Kin program, Girl Scouts present information at RPL

Franklin County

FC Rescue Squad president faces arrest for theft

Franklin County

Summer P-EBT benefits go to families of eligible school children

News

Red Bay City Council approves water, gas board resolution

News

Red Bay Council discusses regulating vicious animals

Franklin County

Furr Fest fundraiser sees success

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2001, Kathryn (Keeton) Nix

News

Phil Campbell festival unites friends for food, fun, music

News

BTCPA gears up to perform ‘Leading Ladies,’ final play of season

News

Phil Campbell Police Department adds new vehicle to its fleet

News

Face-painting fun, crafts, treats delight at RPL

News

PC prepares to enforce noise, impoundment ordinances

Franklin County

Blue Springs VFD holds Furr Fest fundraiser

Franklin County

Russellville promotes race amity June 12

Franklin County

Distinguished Through the Decades: 2000, Lindsay (Gerstman) Almond

News

PC Title Loan opens

x